
256.9K
Downloads
79
Episodes
Om någon ber mig beskriva mig själv, så är det första ordet som dyker upp supporter. Detta är jag långt ifrån ensam om att känna men vad är egentligen skillnaden? Jag är uppvuxen på ståplats och vill tro att jag förstår mig på supporterkulturen men det jag insett är att jag bara vet hur det är på AIKs läktare. Nu vill jag vet hur det är på de läktarna jag aldrig har eller kommer stå eller sitta på. Denna pod kommer rikta mikrofonen från spelplanen och upp på läktarna och de som befinner sig där. En pod av supportrar för supportrar.
Episodes

Monday May 24, 2021
32. Arsenal FC
Monday May 24, 2021
Monday May 24, 2021
Med Äkta fans podcast har jag tagit er med till klubbar med olika storlek men idag tar ska vi prata om en världens största.
I dagens avsnitt pratar vi brett om Engelska supporterkulturen och hur den har förändrats av turister. Vi pratar om hur det blivit super kommersiellt och de reglar som finns runt matcherna. Vi pratar också om det fina som finns med England och vi pratar om hur bortamatcherna är där många får leva ut.
Vi pratar Europaleauge fianl i Baku, Vi pratar om matcher I USA, flytt till London för att få vara nära sin klubb, vi pratar rivaliteten mot Tottenham och mycket mer.
Jag hade inför väldigt mycket fördommar och har överlag väldigt svårt för England vilket ni märker i detta avsnitt när jag ej kunde hålla min personliga värderingar utanför.
AKTAFANSPODCAST @ Twitter/Instagram
Patreon.com/aktafanspodcast
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.